TMU Tedavisi Nedir?

TMU tedavisi elektrik akımı kullanılmadan gerçekleştirilen bir tedavidir. TMU tedavisi beyindeki hücrelerin elektriksel ifadesine müdahalesi olarak açıklanabilir. Beynin durağanlaşmış olan nöron adı verilen sinir hücrelerini harekete geçirmek amacıyla geliştirilmiş bir tedavidir. TMU tedavisinin depresyon hastalığında kullanımı çok yaygındır ve etkilidir, sadece depresyon değil diğer psikiyatrik hastalıklarda da uygulanabilen bir tedavidir. Erişkin psikiyatri ve çocuk-ergen psikiyatri de uygulanması tercih edilmektedir. Beynin belirli bir bölgesine uygulanır. TMU tedavisinde uygulanan manyetik şiddet MR ile benzerlik göstermektedir. Fakat TMU tedavisinde kullanılan manyetik alanın herhangi bir zararı yoktur. TMU tedavisi EKT tedavisi ile karıştırılabilir. Fakat EKT tedavisinde beyne elektrik akımı verilirken TMU tedavisinde herhangi bir elektrik akımı verilmesi söz konusu değildir. TMU tedavisi hastanın ilaç kullanmadığı ya da artık ilaca tepki vermediği, ilacın etki göstermediği durumlarda hastaya uygulanır. Depresyon başta olmak üzere OKB, dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB), demans, epilepsi gibi birçok psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 

TMU Tedavisi Nasıl Uygulanır?

TMU tedavisi ayakta uygulanan bir tedavidir. TMU saçlı kafa derisinin üzerini elektromanyetik bir bobin yerleştirilmesi, bobin sayesinde manyetik alan oluşturulması ve beynin belirli bir bölgesine tekrarlayan manyetik dalgalar gönderilmesidir. Tedavi esnasında hasta hiçbir ağrı hissetmez. Bu dalgaların beynin uyarılması gereken kısmına verilmesi çok önemlidir. TMU tedavisi yaklaşık 20 dakika sürer. TMU tedavisi 4 ya da 6 haftalık bir süreyle uygulanır. Tedavinin seansı ve ne kadar süreceği uzman tarafından belirlenir ve her hastada değişkenlik gösterir. TMU tedavisi için herhangi bir ön hazırlık gerekmez yalnızca saçların temiz olması gereklidir. TMU tedavisinin hastaya hafif baş ağrısından başka belirgin bir yan etkisi yoktur. Tedaviden sonra hasta günlük aktivitelerini yapmaya devam edebilir. TMU tedavisi iyileşmeyi hızlandırdığı ve hastalıkların tedavisinde çok etkili olduğu için uzmanlar tarafından tedavilerde tercih edilmektedir.

 

TMU Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

İnme sonrası rehabilitasyon

Otizim

Spastik palsy

Kronik ağrı

MS

Tedaviye dirençli depresyon

Anksiyete

Panik atak

Bağımlılıklar

Unutkanlık

Kulak çınlaması

Parkinson hastalığı

İnme tedavisinde TMU etkili oluyor

Genellikle beyin kanaması sonucu ortaya çıkan inme, vücudun çeşitli bölgelerinde güçsüzlük ve beceri kaybına yol açabiliyor. İnme tedavisinde erken müdahalenin önemini vurgulayan uzmanlar, beynin manyetik uyarımı Transkraniyal Manyetik Uyarımın (TMU) tedavide etkili olduğunu belirtiyor.

 

Bölümümüz, manyetik enerji yöntemi ile beynin çeşitli bölgelerinin uyarılması ve baskılanması amacıyla gerçekleştirilen Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) tedavisinin inme tedavisinde de başarı ile kullanılıyor.

 

İnmede erken müdahale önemli

İnmenin beynin kanlanmasında oluşan ani bir bozukluktur

“İnmede beynin bir bölgesine kan gitmez veya bir kanama sonucunda beyin dokusunun beslenmesi bozulur. Bu durumda genelde vücudun karşı yarısında güçsüzlük görülür. Aynı zamanda beceri kaybı ve spastisite dediğiminiz katılık da ortaya çıkabilir. Güçsüzlük yanında konuşma bozukluğu da görülebilir. İnme ilk geliştiğinde mümkün olduğu kadar erken müdahale ile felç azaltılmaya çalışılır. Ancak birçok hastada ilk müdahaleye rağmen güçsüzlük ve sertlik kalabilmektedir. Bu durumda rehabilitasyon süreci devreye girer. Rehabilitasyon uzman fizyoterapistler tarafından yapılır ve ana amaçları eklem hareket açıklığını korumak, beyni uyararak yeniden çalışmasını kolaylaştırmak ve kas gücünü geri getirmektir.”

 

TMU, fizyoterapi ile birlikte uygulanabilir

Fizyoterapi ile birlikte uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemidir, “TMU’da en sık kullanılan yöntem beynin hasar gören değil ancak karşı tarafının baskılanmasıdır. Örnek vermek gerekirse sol beyni inme sonrası hasar görmüş bireyde TMU sağ beyne verilir. Böylece sağlam olan sağ beyin fonksiyonları baskılanır ve hasarlanmış olan sol beynin iyileşmesine olanak tanınır. Felçlerin yanında aynı yöntem inme sonrası gelişen konuşma bozukluklarının tedavisinde de kullanılabilir” Şu an tıp literatüründe inme sonrasında TMU kullanımın etkinliğini araştıran ve olumlu sonuçlar bildiren birçok çalışma bulunmaktadır. bu çalışmalardan alınan olumlu sonuçların bu yöntemin inmeli hastalarda rahatlıkla kullanılabileceğini kanatindeyiz.